Concursul ”Memoria Holocaustului” – Radu Petrec

  • concursuri, Concursuri
  • Comentariile sunt închise pentru Concursul ”Memoria Holocaustului” – Radu Petrec

radu-petrecElevul Radu Petrec din clasa a VIII-a B a obţinut Mentiune la faza naţională a Concursului ”Memoria Holocaustului”, concurs ce s-a desfăşurat în perioada 28 – 31 iulie, la Bucureşti. Evenimentul s-a bucurat de participarea unui număr de 76 de elevi din ciclul gimnazial şi liceal. Competiţia ”Memoria Holocaustului” urmăreşte înțelegerea problematicii Holocaustului, a consecințelor şi a semnificaţiei acestuia, prin încălcarea brutală şi violentă a drepturilor fundamentale ale oamenilor şi, în principal, a dreptului primar natural al omului – dreptul la viaţă. Totodată, concursul vizează formarea şi dezvoltarea, în rândul elevilor, a comportamentului tolerant, democratic, a spiritului civic, a acceptării diversității, a deprinderilor de participare la viața unei societăți lipsită de orice fel de manifestări de rasism, violenţă, discriminare, intoleranţă, antisemitism, cunoaşterea, interpretarea şi evaluarea semnificației surselor istorice de diferite tipuri, etc.

Evenimentul s-a bucurat de sprijinul Ministerului Educației, Inspectoratului General al Municipiului Bucureşti, Ministerul Afacerilor Externe – preşedinția română a Alianței Internaționale pentru Memoria Holocaustului/IHRA, Institutul Național pentru Studierea Holocaustului din România „Elie Wiesel” şi Asociația Supraviețuitorilor Victime ale Holocaustului din România.

Voteaza Scoala Ploiesti

7 voturi

Şcoala Gimnazială „Sfântul Vasile” Ploieşti | Bulevardul Republicii nr.145 ACASA

Menu

Google+
Pagini Romania - Web Design
Gilda Schindler
PROFESOR COORDONATOR

PUBLICITATE
Jocuri