Go for Content Language and Integrated Learning

  • Erasmus
  • Comentariile sunt închise pentru Go for Content Language and Integrated Learning

Scoala Gimnazială „Sf.Vasile”, Ploiești, anunță cu bucurie castigarea proiectului european „Go for Content Language and Integrated Learning”, cu numărul de referință 2016-1PT01KA219-022907_5.

  Proiectul se deruleaza in perioada  septembrie 2016- septembrie 2018 și este finanțat de Uniunea Europeana prin programul Erasmus+, Actiunea Cheie 2- parteneriate strategice pentru susținerea schimbului de bune practici în domeniul școlar, proiecte doar între școli.

In urma unei colaborări fructuoase dar și laborioase,am scris acest proiect împreună cu parteneri din Portugalia, Italia si Grecia.

Invăţarea bazată pe conţinut a unei limbi străine (CLIL) reprezintă pentru UE o zonă prioritară a Planului de acţiune pentru promovarea învăţării limbilor străine şi a diversităţii lingvistice (secţiunea 1 1.2). Elementul esenţial al acestei metode constă în faptul că elevul acumulează cunoştinţe despre un obiect de studiu, în timp ce ia contact cu o limbă străină cuprinsă în planul cadru.

 

Metoda CLIL prezintă numeroase avantaje, cum ar fi:

o       dezvoltă cunoaşterea şi înţelegerea interculturală;

o       dezvoltă abilităţile de comunicare interculturală;

o       îmbunătăţeşte competenţele lingvistice şi de comunicare orală;

o       încurajează formarea unor interese şi atitudini multilingve;

o       oferă posibilitatea studierii conţinutului din diferite perspective;

o       permite celor care studiază să aibă mai mult contact cu limba ţintă;

o       nu necesită introducerea unor ore de curs suplimentare;

o       vine în completarea altor obiecte de studiu, fără a le concura;

o       diversifică metodele şi tipurile de predare în clasă;

Acest proiect nu este numai implementarea unor activități noi de către profesori și elevi în diferite şcoli din ţări diferite,ci şi o cooperare pe termen lung cu obiective pedagogice comune, in care vom impartăşi experienţe si cunoştinţe, vom invaţa unii de la alţii şi vom implica cat mai mulţi actori:elevi, profesori, directori şi părinţi. 

Gratiela Paduroiu

coordonator proiect

 

Voteaza Scoala Ploiesti

8 voturi

Şcoala Gimnazială „Sfântul Vasile” Ploieşti | Bulevardul Republicii nr.145 ACASA

Menu

Google+
Pagini Romania - Web Design
Gilda Schindler
PROFESOR COORDONATOR

PUBLICITATE
Jocuri