Proiect Comenius Regio

  • Proiecte
  • Comentariile sunt închise pentru Proiect Comenius Regio

Comenius Regio “Gang up! Working together against bullying among young people”

Comenius Regio

Prezentare Proiect
 

În perioada 5-8 mai 2015 am făcut parte din echipa de 14 profesori care a participat la ultima întâlnire de proiect realizată în cadrul proiectului, derulat de CCD Prahova și partenerii locali (în perioada 2013-2015). Proiectul se desfășoară în parteneriat cu Muğla İl Milli Eğitim Müdürlüğü Turcia și este realizat cu sprijinul financiar al Comisiei Europene, în cadrul Programului Sectorial Comenius, parte a Programului Învăţare pe tot Parcursul Vieţii, iar şcoala noastră,Şcoala Gimnazială “Sf.Vasile”Ploieşti este onorată că a participat la acest proiect.

Această întâlnire s-a realizat în Turcia, regiunea Mugla, una dintre cele mai frumoase regiuni din această ţară şi una din cele 81 de provincii ale Turciei, zonă mirifică ce are ţărmurile scăldate de către Marea Egee şi Marea Mediterană, mări ce se întâlnesc în dreptul localităţii Akyaka, la doar 25 de km de centrul regiunii,Mugla.Regiunea are suprafaţa de 12 716 km2 ,o populaţie de 715,328 locuitori, este împărţită în 12 districte,are capitala la Mugla (care are o populaţie de 43 845 locuitori) şi are multe poveşti de spus în ceea ce priveşte istoria Turciei.Perla regiunii este oraşul-staţiune Bodrum, oraş ce impresionează prin frumuseţea portului , dar mai ales a Castelului Sf. Petru ( numit de localnici Bodrum Kalesi), monument din Evul Mediu foarte bine conservat,dar şi foarte vizitat de către străini.

Activităţile ştiinţifice, culturale şi sociale desfăşurate în cadrul întâlnirii au fost foarte bine coordonate de către echipa de profesori din Turcia şi s-au realizat în instituţii şcolare ale regiunii, cea mai importantă fiind Inspectoratul Şcolar al Regiunii Mugla.În cadrul acestor activităţi am remarcat tablele inteligente care sunt prezente în fiecare clasă din fiecare liceu din Turcia, am admirat costumele tradiţionale ale regiunii, prezentate de către elevi, ne-au fost prezentate dansuri tradiţionale şi melodii din folclorul turcesc, am urmărit scenete care prezentau cauze ale violenţei la elevi, dar şi modalităţi de combatere a violenţei în rândul adolescenţilor,am ascultat poezii ( în limba turcă, dar şi în limba engleză)…am participat la cea mai frumoasă lecţie de pictură tradiţională pe apă, “paper MARBLING”.Una dintre cele mai interesante activităţi a fost prezentată de către mamele elevilor unui liceu, acestea ne-au arătat felul în care lucrează pe pânză, tipuri de cusături,modalităţi de aplicare a firului de lână pe caşmir,diferite ştergare , pături, obiecte decorative realizate manual şi modul în care transmit copiilor lor aceste meşteşuguri tradiţionale.Cel mai emoţionant moment a fost cel în care noi toţi, profesori şi elevi ,am plantat împreună copaci în amintirea acestui schimb de experienţă minunat.

Întâlnirea de proiect a fost specială şi a făcut să se întâlnească două popoare atât de diferite prin cultura lor,dar atât de asemănătoare prin prietenia pe care am simţit-o şi unii şi ceilalţi, prin emoţiile puternice pe care le-am trăit în cadrul acestor activităţi, prin frumosul din noi pe care ni l-am dăruit reciproc.Mulţumim, dragi colegi turci,pentru ospitalitatea voastră!

 

 

Mihăilescu Iuliana Mihaela

prof.înv primar

Voteaza Scoala Ploiesti

4 voturi

Şcoala Gimnazială „Sfântul Vasile” Ploieşti | Bulevardul Republicii nr.145 ACASA

Menu

Google+
Pagini Romania - Web Design
Gilda Schindler
PROFESOR COORDONATOR

PUBLICITATE
Jocuri